Funkcjonowanie współczesnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki z o.o.) wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest optymalizacja podatkowa. Są na to sposoby, by firma płaciła niższe podatki, zgodnie z obowiązującym prawem. Problem podwójnego opodatkowania jest jedną z najczęstszych trudności. W tym artykule przedstawimy kilka możliwości, jak wypłacić pieniądze ze spółki z o.o.

Ale zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym jest podwójne opodatkowanie?

W kontekście spółki z o.o. podwójne opodatkowanie ma miejsce wtedy, gdy dochód firmy jest opodatkowany na poziomie samej spółki, a następnie, gdy ten dochód jest dystrybuowany do wspólników i ponownie opodatkowany na poziomie dochodów osób fizycznych.

1. Dywidenda vs wynagrodzenie vs usługa na rzecz spółki

W przypadku spółek z o.o. istnieje możliwość wypłacenia pieniędzy wspólnikom w formie dywidendy, wynagrodzenia za pracę, powołania z tytułu pełnienia danej funkcji w Zarządzie lub świadczenia usług na rzecz spółki.

  • Wypłata dywidendy pociąga za sobą konieczność zapłacenia podatku dochodowego od osób prawnych przez spółkę oraz podatku dochodowego od osób fizycznych przez wspólnika. Jeśli spółka nie wypracowała zysku, nie ma tym samym podstawy do wypłaty.
  • W przypadku powołania do pełnienia funkcji w Zarządzie, wynagrodzenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składce zdrowotnej. Istotny jest fakt, że takie wynagrodzenie nie podlega składkom ZUS. Można je wypłacać miesięcznie lub jako bonus.
  • Wspólnicy mogą również zawrzeć umowę o pracę ze spółką, która podlega opodatkowaniu według zasad ogólnych oraz składkom ZUS.
  • W sytuacji, gdy Członkowie Zarządu/Udziałowcy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, mogą wystawiać spółce faktury za świadczone usługi. Jednak usługa ta nie powinna być związana z zarządzaniem spółką.

Dlatego warto rozważyć, która forma jest bardziej opłacalna w kontekście podatkowym w danym przypadku. Każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnej analizy.

2. Reinwestycja zysków

Zamiast wypłacać zyski, można zainwestować je ponownie w działalność firmy. Jest to sposób na uniknięcie podwójnego opodatkowania zwłaszcza wtedy, gdy pieniądze są potrzebne na rozwój przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

Uniknięcie podwójnego opodatkowania wymaga wiedzy i planowania. Jeśli zależy Wam na profesjonalnej pomocy, warto skorzystać z usług doświadczonego biura rachunkowego. Eksperci w tej dziedzinie wiedzą, jak prawidłowo dobrać dane rozwiązanie, by zoptymalizować zobowiązania podatkowe.

Potrzebujecie dodatkowej konsultacji w tej kwestii? Serdecznie zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego https://complexfinance.pl/kontakt/ . Z chęcią rozwiejemy Wasze wątpliwości i dostarczymy niezbędnych informacji.

Zespół Complex Finance