Współczesny rynek, w dobie cyfryzacji i postępu technologicznego, nieustannie się rozwija. Jednym z interesujących przykładów takiej innowacji jest wyżej wspomniany e-paragon, który w krótkim czasie zdobył uznanie zarówno sprzedawców, jak i klientów. W poniższym artykule przybliżymy pojęcie e-paragonu, jego zalet i wymagań prawnych z nim związanych.

Czym jest e-paragon?

E-paragon to, mówiąc najprościej, elektroniczna wersja tradycyjnego paragonu papierowego. Jest to oficjalny dokument potwierdzający dokonanie transakcji sprzedaży. Tak jak jego papierowy odpowiednik, e-paragon również ma moc dowodową i jest akceptowany przez organy podatkowe w Polsce.

Jakie są korzyści z używania e-paragonów?

E-paragon przynosi wiele korzyści zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów:

1. Dla nabywców:

  • Ekologia: Brak konieczności drukowania paragonu przyczynia się do ochrony środowiska i zmniejszenia zużycia papieru.
  • Komfort: E-paragony można przechowywać w chmurze, na komputerze lub smartfonie, co zapewnia do nich łatwy dostęp w dowolnym momencie.
  • Bezpieczeństwo: Ryzyko zgubienia tradycyjnego paragonu jest znacznie wyższe niż ryzyko utraty e-paragonu zapisanego w pamięci urządzenia czy w chmurze.
  • Ułatwienie zwrotów: W przypadku potrzeby zwrotu czy reklamacji towaru, wystarczy pokazać e-paragon na urządzeniu mobilnym, bez konieczności poszukiwania i przechowywania tradycyjnego paragonu.

2. Dla sprzedawców:

  • Oszczędność: Brak potrzeby drukowania paragonu na papierze przekłada się na mniejsze wydatki.
  • Automatyzacja: Możliwość integracji e-paragonu z innymi systemami księgowymi czy CRM ułatwia zarządzanie danymi i analizę sprzedaży.
  • Wizerunek: Oferując e-paragony, firma pokazuje swoje nowoczesne podejście oraz troskę o środowisko.
  • Zadowolenie klienta: Wielu klientów ceni sobie wygodę i nowoczesność, jaką przynosi możliwość otrzymywania e-paragonów.

Jakie są wymagania prawne dotyczące e-paragonu?

E-paragon musi zawierać te same elementy, co tradycyjny paragon. Należą do nich m.in. dane sprzedawcy, NIP, data i godzina sprzedaży, wartość brutto i netto, czy szczegółowy opis zakupionych produktów lub usług. Ważne jest, by sprzedawca przed wystawieniem e-paragonu uzyskał zgodę nabywcy.

 

W jaki sposób można wystawić i odebrać e-paragon?

E-paragon można wystawić przy użyciu kas fiskalnych online, które są podłączone do internetu. Istnieje kilka możliwości dostarczenia e-paragonu klientowi: poprzez SMS, e-mail, czy specjalne aplikacje mobilne. Wszystko zależy od preferencji klienta i możliwości technologicznych sprzedawcy.

Jeśli chodzi o aplikacje mobilne do obsługi e-paragonów, dostępnych jest ich wiele. Jednak warto zwrócić uwagę na aplikację „e-Paragony”, którą Ministerstwo Finansów wprowadziło do oferty sklepów Google Play i App Store 15 września 2023 roku. Szczegółowe informacje dotyczące tej aplikacji można znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa https://www.gov.pl/web/finanse pod hasłem „Twoje paragony w jednym miejscu”.

Podsumowanie

E-paragon to nowoczesne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Dzięki licznym korzyściom, takim jak oszczędność, wygoda, czy ekologia, jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą iść z duchem czasu i cenią sobie nowoczesne technologie. W dobie cyfryzacji e-paragon staje się standardem, który warto wprowadzić w swoim biznesie.

Jeżeli masz pytania dotyczące e-paragonów, ich wystawiania, czy innych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej – eksperci z naszego biura rachunkowego są do Twojej dyspozycji. Dysponujemy specjalistyczną wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w branży. Oferujemy profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak możemy Ci pomóc.  Kontakt

Zespół Complex Finance